Rekuperatory, wymienniki ciepła i klimatyzacja dla Twojego domu

Gruntowe wymienniki ciepła

Gruntowny wymiennik ciepła

Gruntowny wymiennik ciepła spełnia dwie istotne funkcje. W czasie zimy wstępnie podgrzewa powietrze, co zapewnia dodatkową ochronę antyzamrożeniową, natomiast latem je schładza, podnosząc komfort klimatyczny pomieszczeń. Reguluje więc temperaturę powietrza jeszcze zanim trafi ono do rekuperatora. Zainstalowanie gruntownego wymiennika ciepła wzmocni działanie rekuperacji, wykorzystując energię zgromadzoną w ziemi, zwiększy zyski energetyczne systemu rekuperacji dzięki wstępnemu odparowaniu powietrza.

W gruntownym wymienniku ciepła czynnikiem transportującym energię może być powietrze oraz glikol polietylenowy, bezpieczny dla ludzi i środowiska polimer. Dzięki zastosowaniu glikolowego medium transportującego, gruntowy wymiennik ciepła zapewni efektywne chłodzenie niezależnie od naturalnego osuwania się terenu czy poziomu wód gruntowych. Dodatkowo jego zastosowanie gwarantuje bezawaryjny, higieniczny montaż i właściwe funkcjonowanie układu.

Glikol krąży w odpornych na uszkodzenia, specjalnych przewodach pod ciśnieniem 2-2,5 barów. Położone są one w gruncie na głębokości 1,5-2m, gdzie niezależnie od pory roku zawsze panuje temperatura około +8°C. Pracując w obiegu zamkniętym, pozyskuje energię z gruntu, schładzając gorące powietrze latem, natomiast zimą nagrzewając mroźne zewnętrzne powietrze zanim trafi do rekuperatora. Wpływa to na zwiększenie komfortu klimatycznego latem, zapewniając chłodniejsze powietrze, a dodatkowo podnosi sprawność układu wentylacyjnego, co przyczynia się do jego lepszej pracy.

Bardzo istotny jest wybór doświadczonego instalatora, który zaprojektuje prawidłową długość instalacji zewnętrznej, właściwie zaplanuje trasę prowadzenia a następnie sposób ułożenia przewodów, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię, dobierze rekuperator o odpowiedniej mocy oraz prawidłowo podłączy gruntowy wymiennik ciepła do rekuperatora. Istotna jest również wysoka jakość wymiennika, używanych materiałów oraz solidne wykonanie instalacji. Jednym z najważniejszych aspektów efektywnej pracy gruntownego wymiennika ciepła jest dokładne zaizolowanie przewodów. Nie należy dopuścić do ogrzewania się schłodzonego powietrza zanim dojdzie ono do rekuperatora, co byłoby efektem nie dokładnego zaizolowania przewodów w budynku.

Chociaż gruntowne wymienniki ciepła nie są urządzeniami klimatyzacyjnymi, świetnie sprawdzą się jako naturalny i ekologiczny sposób na ochłodzenie powietrza w domu latem. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane wymienniki zapewnią nawiew świeżego powietrza, jednak będzie ono o kilka stopni niższe niż gdyby pochodziło bezpośrednio z rekuperatora.

Dodaj komentarz