Rekuperatory, wymienniki ciepła i klimatyzacja dla Twojego domu

Korzyści wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach

Korzyści ze stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń i domów jednorodzinnych jest bardzo istotna. Aby uniknąć często pojawiających się problemów w systemach wentylacyjnych związanych z wieloma różnymi czynnikami, przedstawiamy poniższe opracowanie. Oparte jest ono na naszej kilkuletniej praktyce instalacyjnej i związanymi z nią spostrzeżeniami dotyczącymi użytkowania systemu nawiewno-wywiewnego z rekuperatorem krzyżowym. Jest ono przygotowane z myślą o instalatorach, projektantach i użytkownikach wentylacji w domach.

Normy i praktyka wentylacyjna stosowana w obiektach użyteczności publicznej znacząco różni się od systemów wentylacyjnych, które powinny być zastosowane w domach jednorodzinnych. W tych z pozoru nieskomplikowanych budynkach nie sprawdzają się unormowania i procedury projektowe, których stosowanie przynosi zazwyczaj dobre rezultaty w innych obiektach. Projektanci, wzorując się na tych systemach i próbując wprowadzać je do domów jednorodzinnych narażają inwestorów na ponoszenie dodatkowych kosztów. Związane jest to z „przewymiarowywaniem” systemu, czyli zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych (wyższe rachunki za energię elektryczną), stratami ciepła wynikającymi z nadmiernej wentylacji, kosztami związanymi z obsługą systemu (wymiana drogich filtrów) oraz niskim komfortem klimatycznym. W związku z tym projektowanie wentylacji w domach jednorodzinnych wymaga odrębnego podejścia.

Mając na uwadze względy ekonomiczne oraz komfort inwestora, stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest najkorzystniejszą opcją w przypadku domów mieszkalnych. Według większości opracowań systemy wentylacyjne zapewniają odpowiednią filtrację powietrza, pomagają skuteczne usuwać przykre zapachy i eliminują przeciągi oraz hałas uliczny, a dodatkowo likwidują nadmierną wilgoć z pomieszczeń, zapewniają znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania oraz stały dopływ świeżego powietrza. Choć pierwsze trzy punkty są oczywiste, to pozostałe nie są tak jasne. Dotyczą one bowiem tak zwanego „komfortu klimatycznego” czyli do konkretnego stanu powietrza, którego parametry dobrze wpływają na jakość pracy i odpoczynku człowieka. Dzięki spełnieniu tych parametrów odczuwamy komfort związany z przebywaniem w danym pomieszczeniu. Czynniki te to temperatura, ruch powietrza, czystość i wilgotność powietrza, ilość świeżego powietrza oraz jego jonizacja.

Rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów to istotne czynniki w prawidłowym stosowaniu wentylacji mechanicznej. Nie powinny one być zamontowane bezpośrednio w strefie, gdzie przebywają ludzie. Prędkość przepływu powietrza w tych miejscach nie powinna przekraczać 0,2 m/s.

Zastosowanie centrali MISTRAL 250 zapewni odpowiednią ilość świeżego powietrza na osobę rodzinie 3-6 osobowej (według zalecenia DIN 1946), natomiast odpowiednią filtrację powietrza zapewni zastosowanie filtrów klasy EU3, EU5 lub podobnych.

Trudniejszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz właściwej jego jonizacji. W tym przypadku należy dostosować się do warunków pogodowych panujących na zewnątrz, inne działania również podejmować będziemy w trakcie sezonu grzewczego, a inne poza nim. Oczywiste jest, że największe wymiany powietrza (duże centrale) należałoby zastosować w pomieszczeniach, z których usuwanie nadmiaru wilgoci jest istotne, takich jak kuchnia, suszarnia czy łazienka. Poza sezonem grzewczym dom powinno się wentylować dość intensywnie. Jak więc sytuacja wygląda w sezonie grzewczym?

Jeśli na zewnątrz temperatura powietrza wynosi około 0°C lub mniej, to zawartość bezwzględna wilgoci w powietrzu utrzymuje się na poziomie 1 – 3g/m (około 60 – 90%). Takie powietrze pobrane do wymiennika ciepła ogrzewane jest do około 12 – 15°C. Przy zawartości wody w powietrzu w granicach 1 – 3 g/m3, wilgotność względna we wspomnianej temperaturze to zaledwie 10 – 20%. Gdy takie powietrze zostanie dodatkowo ogrzane przez grzejniki do temperatury 20°C, wilgotność względna spadnie nawet do 5 – 20%. Odczujemy to szczególnie mocno w trakcie mrozów w nocy. Aby zachować wilgotność powietrza na poziomie 35% w trakcie mrozów (przy wymianie powietrza ok. 300m3/h) należy „nawilżyć powietrze” około 1 litrem wody na 1 godzinę, czyli aż 24 litrami wody na dobę. Mogłoby wydawać się to dziwne, bo przecież chcemy wyeliminować nadmiar wilgoci z kuchni i łazienek, natomiast pokoje, a przede wszystkim sypialnie należy dowilżyć.

Z powyższej teorii możemy jednak wyciągnąć praktyczne wnioski. W sezonie letnim możemy intensywniej wentylować pomieszczenia, dzięki czemu wilgoć oraz zanieczyszczenia są regularnie odprowadzane. Natomiast w trakcie sezonu grzewczego, a w szczególności gdy na zewnątrz jest mróz, pomieszczenia wentylujemy znacznie mniej intensywnie. Bardzo ważne jest, by nie doprowadzić do nadmiernej wentylacji sypialni, co mogłoby spowodować zbyt suche powietrze w czasie snu. Wystarczy, aby w nocy centrala pracowała na najmniejszym, 1 biegu. Jeśli natomiast w pomieszczeniu przebywa więcej osób, centrala powinna pracować na 2 lub 3 biegu, a anemostaty nawiewne w pokoju dziennym powinny być maksymalnie odkręcone. Spowoduje to dodatkowy napływ powietrza, instalacja nawiewna zostanie „odprężona”, a sypialnia nie zostanie nadmiernie przewentylowana. W związku z tym dla pokoi dziennych, kominkowych oraz innych pokoi, w których okresowo przebywa więcej osób proponujemy stosowanie 1 lub 2 anemostatów nawiewnych, które są ustawione stale na łączny wydatek między 50 a 80 m/h3, jak również zastosowanie dużego, dodatkowego nawiewnika (na przykład F 160mm) z zamontowaną przepustnicą motylkową, sterowaną siłownikiem. Takie rozwiązanie sprawi, że normalnie przepustnica będzie zamknięta, a powietrze będzie napływać tylko przez anemostaty nawiewne. Jeśli natomiast w pomieszczeniu jest więcej osób, na przykład podczas przyjęć, wystarczy włączyć dodatkowy nawiewnik za pomocą przepustnicy motylkowej. Takie rozwiązanie jest bardzo wydajne, ponieważ większość powietrza z centrali płynie do wybranego pomieszczenia. Wyłącznik przepustnicy zostaje zamontowany naściennie w wybranym pokoju.

Dla stosowanych w domach jednorodzinnych central MISTRAL nie zalecamy dodatkowego stosowania nagrzewnic elektrycznych, ponieważ powodują one dodatkowe przesuszenie oraz zmniejszenie naturalnej ujemnej jonizacji powietrza. Nawet w czasie dużego mrozu centrale MISTRAL są w stanie zapewnić wystarczające ogrzanie powietrza. Aby móc lepiej kontrolować mikroklimat w domu, zalecamy zamontowanie naściennych wskaźników temperatury z wilgotnościomierzem. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność poszczególnych pomieszczeń. Najbardziej optymalną temperaturą w sypialni jest około 18°C, chociaż zależy to od upodobania domowników. Jeśli jednak wilgotność powietrza w sypialni spadnie poniżej 30%, należy zastosować nawilżanie. Oddychanie zbyt suchym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne podczas snu, ponieważ przesusza śluzówkę dróg oddechowych, co prowadzi do bólu gardła, nieżytu nosa, a nawet stanów zapalnych.

Dodaj komentarz