Rekuperatory, wymienniki ciepła i klimatyzacja dla Twojego domu

Jak działa rekuperator?

REKUPERATOR- WYJAŚNIENIE

Rekuperatory ciepła to urządzenia, których funkcją jest wykorzystanie właściwości psychometrycznych (temperatury i wilgotności) powietrza, które wydobywamy z budynku lub lokalu, i wymiana ich z powietrzem wentylacyjnym, którym kierujemy z zewnątrz. W tym procesie wymiany, powietrze zewnętrzne i powietrze wewnętrzne nie mieszają się.

Dzięki temu możliwe jest wstępne uzdatnienie (podgrzanie lub schłodzenie) powietrza zewnętrznego, a zatem zmniejszenie zużycia energii przez system klimatyzacji, ponieważ obciążenie cieplne, które będzie zwalczane przez powietrze wentylacyjne, będzie znacznie mniejsze niż, gdyby taka obróbka wstępna nie została zastosowana.

Rekuperator ciepła to urządzenie, które pozwala odzyskać część energii klimatyzowanej wnętrza pomieszczenia za pomocą wymiennika. Zimą działa poprzez podgrzewanie zimnego powietrza, które dostaje się z zewnątrz, a latem pozwala schłodzić gorące powietrze z zewnątrz, posiadając również filtry, które zmniejszają poziom zanieczyszczeń i znacznie poprawiają jakość tego powietrza

Ta oszczędność energii, sprawia, iż rekuperatory ciepła oferują wydajne rozwiązania wentylacyjne dla domów, lokali handlowych, biur, hoteli i budynków użyteczności publicznej.

W JAKI SPOSÓB  DZIAŁA REKUPRATOR?

Zastosowanie centrali mistral ma na celu wymianę powietrza w danym pomieszczeniu. Ze zużytego i zanieczyszczonego powietrza odzyskuje się świeże i czyste powietrze.

Cel ten może zostać osiągnięty dzięki specjalnym kanałom, które transportują zużyte powietrze do centrali. W centrali powietrze poddawane jest procesowi filtracji, kolejno jest ono transportowane za pomocą kanałów wyrzutowych na zewnątrz budynku.

Następnie za pomocą kanału wlotowego świeże powietrze zostaje przemieszczone do wnętrza centrali. Tam zostaje poddane odpowiedniej filtracji (w celu usunięcia zanieczyszczeń, pyłków, kurzu i alergenów). Po ukończonym procesie oczyszczania, powietrze dostaje się do specjalnego systemu grzewczego (wymiennik ciepła), gdzie ogrzewane jest ciepłem, które zostało odzyskane z powietrza uprzednio zużytego.

Ostatnim etapem, jest transport oczyszczonego i ogrzanego już powietrza do odpowiedniego pomieszczenia. W ten sposób, system wentylacji umożliwia zachowanie stałej kontroli nad powietrzem, które dostaje się do obiektu.

 

WYDAJNOŚĆ WYMIENNIKA CIEPŁA:

Urządzenie posiada wentylatory, które umożliwiają przepływ i cyrkulację powietrza zarówno w celu pobierania go z zewnątrz, jak i wydalania go z wnętrza. To oznacza,że zużycie energii i jej wydajność zależą od przepływu powietrza i różnicy temperatur między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym.

Im wyższe natężenie przepływu, tym niższa wydajność rekuperatora.

Im wyższy gradient temperatury lub różnica temperatur między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym, tym większa jest jego wydajność.

Dodaj komentarz