Rekuperatory, wymienniki ciepła i klimatyzacja dla Twojego domu

Czym różni się wentylacja od rekuperacji?

Optymalna temperatura jest nie tylko czynnikiem wpływającym na zdrowie przebywających w pomieszczeniach osób, ale także mam wpływ na ich komfort. To dlatego najlepiej utrzymywać w domu optymalną temperaturą w ciągu całego roku, w okresie letnim dbając o zbytnie nieprzegrzewanie pomieszczeń, zaś w okresie niskich temperatur zewnętrznych dostarczając ciepła. Jak jednak unormować temperaturę w pomieszczeniach, by nie przekraczać ustalonych przez domowników wartości temperatury?

Dlaczego domu tak szybko się ogrzewają latem i wychładzają zimą?

Choć domy są obecnie coraz lepiej izolowane od utraty ciepła, jednak nie da się zmienić przewodzenia niektórych jego elementów. Obecnie wiele budynków odrobinę przypomina termos, bo ocieplenie całej budowli jest na zewnątrz. Wprawdzie instalacja centralnego ogrzewania podnosi temperaturę wewnątrz domu, jednak zmiany temperatur na zewnątrz wpływają na ciepło w domach. Latem przewodzenie cieplne ścian, okien z dużą powierzchnią szyby, a przed wszystkim dachów sprzyjają szybkiemu wydzieleniu się energii cieplnej wewnątrz. Jest to niestety w tym okresie bardzo niekorzystne. Całość budynku osiada pewną pojemność cieplną, dzięki czemu zapobiega to zbyt szybkim zmianom temperatur w jego wnętrzu bez względu na porę roku, temperaturę na zewnątrz czy siłę wiatrów. Szczególnie dużą tzw. bezwładność temperaturową mają domy wykonane z grubych ceglanych murów, z grubymi ścianami wewnętrznymi także z cegły, stropami z wylewki bądź o grubej warstwie tynku. Takie budynki dość łatwo się nagrzewają zimą i chłodzą latem. Ze względu na rodzaj użytych materiałów i grubość ścian nie da się więc przewidzieć jak nagrzeje się dany dom czy nawet pomieszczenie.

Jak dobrać klimatyzator?

Jeśli latem pomieszczenia, szczególnie na poddaszu, nagrzewają się zbyt mocno, ograniczenie bezpośredniego nasłonecznienie pomieszczeń poprzez zasłanianie okien czy wietrzenie w nocy całego domu może być tylko odrobinę skuteczne. W takim wypadku najlepiej jest bronić się przed upałami z pomocą urządzeń klimatyzacyjnych. Potrafią one doskonale utrzymać żądane wartości temperatur w pomieszczeniach nawet w najgorętszy dzień roku. Jak obliczyć jednak jaka temperatura latem jest najkorzystniejsza? Najlepiej aby była to wartość pomiędzy 21 a 27 stopni Celsjusza, przy czym wyższa wartość odpowiada temperaturze na zewnątrz o wysokości nawet 34 stopni Celsjusza. Aby zapewnić temperaturę wewnętrzną o odpowiedniej dla mieszkańców wartości potrzeba usunąć nadmiar ciepła z pomieszczeń, ale aby wiedzieć jaki klimatyzator da sobie z tym radę, należy dla każdego pomieszczenia obliczyć tzw. sumę zysków ciepła. Znając jej wartość możemy  i zrównoważyć ją tzw. mocą chłodniczą potrzebną do usunięcia nadmiaru ciepła. Będzie to suma mocy chłodniczych dla wszystkich pomieszczeń i jest punktem wyjścia doboru dobrze dopasowanej instalacji klimatyzacyjnej.

Czym są zyski ciepła?

Typowy dom jednorodzinny może nagrzewać się w naprawdę różny sposób. Największe zyski ciepła są jednak zawsze te same i jest to :

  • ciepło od przewodnictwa ścian, dachów, okien, okien dachowych;
  • ciepło od bezpośredniego naświetlenia słonecznego przechodzącego przez okna;
  • ciepło od urządzeń elektrycznych i elektronicznych w pokojach;
  • ciepło przebywających w pomieszczeniach ludzi.

Obecne systemy budowlane, pozwalające na budowanie domów o “ciepłych” ścianach, stropach czy oknach, najbardziej narażają pomieszczenia na przegrzanie pozwalając przez duże połacie szkła wtargnąć do pomieszczeń i ogrzać je. Z tego powodu pomieszczenia z dużymi oknami czy wystawione na południe są bardziej nagrzane od innych i właśnie w nich występuje potrzeba intensywnego chłodzenia latem, gdzie np. pokoje z małymi lub bez okien, o wystawie północnej mogą wręcz wcale nie potrzebować schłodzenia.

Jak ochłodzić pomieszczenie?

Chłodzenie pomieszczeń może odbywać się na różne sposoby, ale najbardziej korzystne jest:

  • chłodzenie powietrza poprzez tzw. Multisplit, czyli każdego pomieszczenia osobno;
  • usunięcie z pomieszczenia ogrzanego do temperatury wewnętrznej powietrza i wprowadzenie ochłodzonego;
  • instalacja klimatyzacji okiennych lub przenośnych.

Warto pomyśleć także o centralach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązania zapewniają nie tylko wymianę powietrza, ale pozwalają oszczędzić energię cieplną. W niektórych budynkach użyteczności publicznej czy usługowych jak na krytych basenach, w kawiarniach czy pubach, a nawet domkach jednorodzinnych ich używanie stało się wręcz wymogiem.

Co jednak z wymianą powietrza, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10 stopni Celsjusza? Czy nie wwiewamy za zimnego powietrza do wnętrza domu? I na to jest sposób: w rekuperatorach montuje się elektryczne grzałki, które włączają się automatycznie przy niskich temperaturach i sprawiają, ze wymiana powietrza w pomieszczeniach jest komfortowa. Jedyne, o co musimy zadbać, to zapewnienie miejsca do skraplania się wilgoci z rekuperatora np. łącząc go z kanalizacją w budynku. Centrale wentylacyjne wymieniają powietrze w budynku w sposób ciągły, a ich pracę można sterować ręcznie lub elektronicznie, ustawiając odpowiedni bieg zależny od wydajności urządzenia. Dodatkowo automatyka sterująca może być podłączona do różnego rodzaju czujników np. badających poziom zanieczyszczeń w domu, reagujących na podwyższoną wilgotność czy zawartość dwutlenku węgla. Najnowsze modele potrafią nawet być sterowane za pomocą PC czy smartfona i stosuje się je w inteligentnych budynkach. Powietrze przechodzące przez centralę wentylacyjną, to z pomieszczenia i wwiewanego do pomieszczenia, jest filtrowane. Aby działanie filtrów dawało odpowiednie rezultaty, filtry należy regularnie czyścić lub wymieniać.

Dodaj komentarz